Nauka i świetna zabawa

Zajęcia logopedyczne w przedszkolu 

W naszym przedszkolu zależy nam nie tylko na rozwijaniu umiejętności i talentów podopiecznych. Chcemy także pomagać tym maluchom, które mają zwiększone potrzeby edukacyjne. Należą do nich dzieci z problemami logopedycznymi. Kieleckie przedszkole zatrudnia logopedę, który jest gotowy pomóc Twojej pociesze. Sprawdź, dlaczego jego wsparcie jest potrzebne i kiedy Twoje dziecko powinno skorzystać z zajęć logopedycznych.

Zajęcia logopedyczne w przedszkolu - dlaczego są ważne?

Nasze przedszkole w Kielcach podjęło współpracę z logopedą nie bez powodu. Dlaczego zajęcia z tym specjalistą są tak istotne dla rozwoju dzieci? Logopeda jest potrzebny w przedszkolu, ponieważ może pomóc zidentyfikować zaburzenia mowy u przedszkolaków. Prowadzi również zajęcia z maluchami, które potrzebują wsparcia. Ponadto udziela porad rodzicom, którzy mogą dowiedzieć się, jak pomóc dziecku w domu.

Kiedy dziecko potrzebuje wsparcia logopedy?

Tak jak przedszkolny psycholog wspiera maluchy w pokonywaniu trudności emocjonalnych, tak logopeda pomaga przedszkolakom uporać się z różnymi trudnościami w mowie i języku. Oto najczęstsze powody, dla których Twoja pociecha może potrzebować pomocy logopedy.

  • Wada zgryzu - gdy zęby dziecka nie są ustawione prawidłowo, może to wpływać na jego zdolność wyraźnego i poprawnego mówienia.
  • Niewymawianie głoski „r” (tzw. rotacyzm, reranie) - gdy dziecko ma problem z wypowiadaniem słów, które mają w sobie „r”.
  • Seplenienie: gdy dziecko ma problemy z wymawianiem dźwięków takich, jak np. "sz".
  • Mówienie zbyt szybkie lub zbyt ciche: gdy dziecko mówi w zbyt szybkim tempie, lub cichym głosem, co utrudnia zrozumienie jego słów.

zajęcia logopedyczne w przedszkolu

Zdarzają się również poważniejsze przyczyny, dla których maluch potrzebuje wsparcia. Chodzi tu o wady rozwojowe, do których należy np. afazja. Niezależnie od sytuacji Twojej pociechy nasz logopeda zdiagnozuje jej problem i opracuje indywidualny program terapeutyczny.

Plan pracy logopedy w przedszkolu

Logopeda rozpoczyna pracę w niepublicznym przedszkolu w Kielcach na początku roku szkolnego - we wrześniu. Inicjuje on testy logopedyczne, na podstawie których może podzielić dzieci na grupy terapeutyczne. Następnie dla każdej z grup opracowuje plan pracy na cały rok szkolny. Ważnym aspektem działalności logopedy jest rozpoznanie potrzeb i możliwości każdego malucha. Dzięki temu specjalista ten może zastosować dopasowane metody terapeutyczne.

Przed zapisaniem dziecka do przedszkola

Poznaj naszych pedagogów

Zabawa, nauka, wsparcie i szczęście!

Copyright 2022