Nauka i świetna zabawa

Zabawy matematyczne w przedszkolu

Dziecko kończące przedszkole musi mieć już pewne umiejętności, które wykorzysta na dalszych etapach edukacji. Do tych umiejętności należy niewątpliwie liczenie i inne czynności matematyczne. Dlatego nasze przedszkole prywatne w Kielcach zachęca dzieci do zabaw matematycznych. Dowiedz się, na czym one polegają oraz jakie są cele edukacji matematycznej w przedszkolu.

Cele edukacji matematycznej w przedszkolu w Kielcach

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci uczą się matematyki w przedszkolu. Jednym z najważniejszych powodów jest przygotowanie ich do lekcji matematyki w szkole. Ważne jest również, aby dzieci nauczyły się klasyfikować przedmioty i poznały podstawowe pojęcia matematyczne.

Do innych celów edukacji matematycznej, które realizują nauczyciele w naszym przedszkolu w Kielcach, należą m.in.:

  • Umiejętność określenia wyniku obliczeń -  dzieci muszą wiedzieć, że dodając, odejmując, mnożąc i dzieląc liczby, otrzymają konkretną odpowiedź.
  • Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi - maluchy powinny nauczyć się używać liczb porządkowych (np. pierwszy, drugi, trzeci itd.), które są reprezentują kolejność przedmiotów i nie tylko.
  • Rozróżnianie kierunków - przedszkolaki muszą również umieć rozróżniać kierunki świata, a także stronę lewą i prawą, co odgrywa istotną rolę w kształtowaniu orientacji przestrzennej.
  • Porównywanie zbiorów - dzięki tej umiejętności dzieci nabywają intuicji matematycznej, a także rozwijają umiejętność wychwytywania podobieństw i różnic.

Co jeszcze sprawiło, że matematyka w przedszkolu ma sens? Że nie jest wcale niepotrzebnym obciążeniem dla maluchów? Ideą nauczania matematyki jest umożliwienie dzieciom nauki odporności psychicznej i umiejętności rozwiązywania problemów. Te zdolności są niezbędne dla ich przyszłego sukcesu w szkole i życiu.

zabawy matematyczne w przedszkolu

Kreatywne zabawy matematyczne

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Ta metoda sprawdza się w rozmaitych okolicznościach - w nauce angielskiego czy w trakcie przedszkolnych zajęć z logopedą. Z matematyką jest podobnie, dlatego nauczyciele pracujący w niepublicznym przedszkolu w Kielcach proponują maluchom różnego rodzaju zabawy matematyczne. Do ich przeprowadzenia używają przedmiotów pobudzających wyobraźnię, np. kolorowych klocków, papierowych liści, pluszaków. Zabawom matematycznym może towarzyszyć muzyka, np. dźwięki wygrywane na trójkącie lub innym instrumencie.

Przed zapisaniem dziecka do przedszkola

Poznaj naszych pedagogów

Zabawa, nauka, wsparcie i szczęście!

Copyright 2022