Kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

Skąd wiadomo, że mogę posłać dziecko do przedszkola? To pytanie stawia sobie niejeden rodzic. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć. Dowiedz się, w jakim wieku maluch idzie do przedszkola. Sprawdź, jakie sygnały świadczą o tym, że dziecko może zacząć edukację przedszkolną.

Kiedy do przedszkola? Słów kilka o wieku dziecka

Jeśli chodzi o wiek kandydata na przedszkolaka, warto sięgnąć do obowiązujących w Polsce przepisów. Polskie prawo oświatowe stanowi, że dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z przedszkola. Oznacza to, że mogą, ale nie muszą uczęszczać na zajęcia przedszkolne. W tym okresie ich życia to rodzice podejmują decyzję. Z kolei wiek obowiązkowy dla rozpoczęcia edukacji przedszkolnej wynosi 6 lat. Rodzice 6-latków muszą zatem postarać się o miejsce w placówce dla swoich pociech.

W naszym przedszkolu prywatnym w Kielcach działa kilka grup wiekowych (oddziałów). W każdej z nich dzieci bawią się i uczą w zgodzie z tempem rozwoju. Nasi nauczyciele dostosowują rodzaj zajęć i stopień trudności do wieku i możliwości maluchów.

kiedy do przedszkola

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na przedszkole?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy ich dziecko jest gotowe do przedszkola. Jest kilka znaków, które pokażą Ci, czy Twoje dziecko może wykonać ten wielki krok, czy też nie. Psycholog pracujący w naszym niepublicznym przedszkolu w Kielcach przygotował listę oznak świadczących o gotowości przedszkolnej Twojej pociechy. Zapraszamy do zapoznania się z nią!

• Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jest to, czy Twoje dziecko samodzielnie korzysta z toalety. Jeśli tak, będzie się czuło pewnie w przedszkolnej łazience.
  • Drugi znak pokazujący gotowość na przedszkole to umiejętność mówienia o swoich potrzebach w zrozumiały sposób. Oznacza to, że dziecko potrafi bez żadnych trudności komunikować się z Tobą lub innymi dorosłymi na temat tego, czego chcą lub co czują.
  • Trzecia oznaka to jedzenie bez pomocy Twojej lub innej osoby dorosłej. Jeśli maluch jest w stanie karmić się sam łyżką i widelcem bez rozlewania pokarmu, nie będzie miał kłopotu z przyjmowaniem posiłków w przedszkolu.

Jak widać, gotowość do przedszkola to nie tylko wiek dziecka. Chodzi również o zdolność dziecka do uważnego słuchania poleceń, umiejętność skupienia się na nauczycielu i tym, czego oczekuje w danej chwili, a także przestrzegania poleceń i samodyscypliny.

Wszystkie wymienione wyżej zdolności możesz ćwiczyć z Twoją pociechą w domu. Dzięki temu pomożesz mu jak najlepiej przygotować się do zajęć w przedszkolu.