2,5 latek w przedszkolu - czy to możliwe?

Choć większość dzieci, które zaczynają naukę w naszym przedszkolu w Kielcach, to 3-latki, zdarzają się również maluchy młodsze. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy 2,5-latek może iść do przedszkola, a jeśli tak, to jakie warunki musi on spełnić. W tym artykule opisujemy, kiedy dziecko poniżej 3 r.ż. może zacząć przygodę z przedszkolem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie powinno się wysyłać 2,5-latka do przedszkola.

Warunki przyjęcia 2,5-latka do przedszkola

W jednym z poprzednich artykułów wspominaliśmy o przepisach, które określają, w jakim wieku dziecko idzie do przedszkola. Te same przepisy odnoszą się również do dzieci 2,5-letnich, z tym że nie są w tym temacie zbyt konkretne. Mówią one jedynie, że 2,5-latek może zostać przyjęty do przedszkola w szczególnych wypadkach. Wiele zależy tu od dyrekcji danej placówki. Szansa na to, że Twoja 2,5- letnia pociecha trafi do przedszkola w Kielcach, zwiększa się pod warunkiem, że:

• w przedszkolu są wolne miejsca,
  • w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania rodziców nie ma żłobka, gdzie mógłbyś posłać dziecko,
  • w przedszkolu uczą się już brat lub siostra dziecka.

Powyższe okoliczności mogą skłonić dyrektora przedszkola do pozytywnego rozpatrzenia Twojej prośby o przyjęcie malucha. Wszystko jednak zależy od konkretnej placówki.

2,5-latek w przedszkolu

Kiedy nie wysyłać 2,5-letniego dziecka do przedszkola?

Być może dla wielu rodziców perspektywa wysłania 2,5-latka do przedszkola wydaje się trochę abstrakcyjna, a nawet przerażająca. Rzeczywiście tę decyzję warto przemyśleć, chociażby ze względu na spore różnice rozwojowe między dziećmi 2,5-letnimi a 3-letnimi.

Dwuletnie dziecko nadal jest bardzo zależne od rodziców. Nie jest w stanie samodzielnie chodzić, musi nosić pieluchę, a korzystania z nocnika dopiero się uczą. Z kolei trzylatki potrafią wykonać więcej czynności bez pomocy dorosłych. Co więcej, mogą również bawić się z innymi dziećmi bez wahania, podczas gdy maluchy w wieku 2-2,5 lat często wolą bawić się samotnie.

Jeśli więc Twoja pociecha nie opanowała jeszcze podstawowych umiejętności, które pozwolą jej w sposób bezpieczny i radosny korzystać z zajęć w przedszkolu w Kielcach, rozważ inne opcje, np. żłobek.